Pustolovčkova misija

Misija, pot in cilj Pustolovčka je vrniti otroke v naravo z vsemi posledicami, ki jih le-to potegne za sabo.
Posamezniku želi ponuditi srečo v majnih stvareh, pričarati občutke enotnosti, pripadnosti, občutek, da so ravno pravšnji in da so zato tukaj.
Vzgojiti želi tudi generacije odraslih, ki bodo zavedno našli svoj prostor v naravi, ki jo bodo želeli zavarovati in predati naslednjim generacijam.
Soustvarjati svet, v katerem bo življenje z naravo osnova otroštva.

Igrajmo se kot nekoč

Pomen dolgčasa, nestrukturirane igre in soočanja s tveganjem v igri je eden izmed največjih grižljajev, ki ga je neopazno pogoltnil sodobni način življenja. Kar zgodilo se je! Vendar naši otroci potrebujejo brezčasje – potrebujejo dolgčas, ki jim ponudi prostor za nove ideje, misli in spoznavanje lastnih občutij, skozi katera spozna(va)jo sami sebe. Nauči jih samoregulacije in potrpežljivosti. Otroci potrebujejo ta navidez prazen prostor neštetih možnosti, v katerem jim vzroji domišljija, radovednost pa jim omogoča premikanje lastnih meja. Pomaga jim graditi miselne vzorce in jih uči, kako (po)iskati rešitev za ponujen problem. Poskusijo tudi tisto, kar je onkraj njihovih zmožnosti, tvegajo za svojo idejo, mogoče jim uspe, mogoče ne. In tudi, če jim ne uspe, vstanejo in poskusijo ponovno! In če tudi to ne uspe – ponovno, malo drugače. Obenem se naučijo zanašati se na svoje prijatelje in ugotovijo, da morajo tudi sami držati besedo, če želijo, da projekt tokrat uspe. Predstavljajte si vse te možnosti v njihovih glavah in tveganja, ki jih bodo čez čas sposobni realno oceniti. In to jim ostane za vedno. To zavedanje o sebi, o svojih sposobnostih, o moči lastne volje. Krasna popotnica za življenje <3

Viri:

https://childmind.org/article/the-benefits-of-boredom/https://childmind.org/article/the-benefits-of-boredom/

Early Childhood Teachers’ Beliefs about Children’s Risky Play in Australia and Norway

www.ntcucenje.com

Risk and adventure in early years outdoors, Learning from forest Schools – Sara Knight

Gozdna knjiga – Špela Čaplja

Povabilo v gozd srečnih otrok – mag. Natalija Györek